Vesmír

Absolutně nejzáhadnější planety v celém známém vesmíru, které boří zákony

Zdroj: therichest.com
Čas čtení: 10 min.
Napsal: Bajkallis

Posledních několik tisíc let měli astrnomové možnost sledovat planety, které od té naší nebyly zrovna moc vzdálené. Je tomu už opravdu dlouho, kdy si lidé začali na noční obloze všímat objektů, které se zkrátka od okolních hvězd pohybují jinak. Řekové jej dokonce označovali za hvězdy, které jsou ve skutečnosti poutníci.


Vesmírné bádání však začalo pořádně v moment, kdy lidé vynalezli dalekohled. Mnoho znalých si jistě vzpomene na Galileův slavný pohled, při kterém zjistil, že kolem plynného obra Jupitera obíhá i několik dalších těles. V roce 1994 byla objevena první planeta mimo sluneční soustavu  (tzv. exoplaneta), která se od naší planety nachází více než 63,4 světelného roku daleko a obíhá kolem hvězdy Beta Pictoris. Ke dni 6. září 2016 se nám jich podařilo objevit již 3 524, všem je tedy jasné, že ne všechny z nich jsou úplně „běžné“, jako planety v naší Sluneční soustavě. Některé z nich můžou působit jako výmysl ze sci-fi filmů, pravda je však dle vědců opakem.
 

Podobně jako u jiných planet, které jsou vázány takřka nezměnitelnou rotací vůči hvězdě, čelí Gliese 581C následkům rotace okolo červeného trpaslíka (relativně malá a chladná hvězda). V praxi to znamená to, že je na jedné straně spalující horko a na straně odvrácené od hvězdy je kompletně zamrzlá. I přes tuto skutečnost je však označována za obytnou - je tedy jedním z nejlepších kandidátů pro lidskou expanzi. Žití na této planetě však bude doslova "peklo", které vám připomene i prostředí planety. Samotná Gliese 581C je neustále bombardována červeným a infračerveným světlem, kvůli kterému by byly všechny rostliny černé.

zobrazit celý příspěvek

KOMENTUJ

loading...